היוון נחלות

בטח כבר שמעתם על המושג "היוון נחלה" לא פעם, אבל האם אתם באמת יודעים מה זה אומר?

מהם ההטבות שמגיעות לכם לאחר ההיוון? וכמובן כמה זה עולה ?

אז אחת ולתמיד – הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על היוון נחלה:

בעבר, כשניתנו המשקים למתיישבים בארץ הם ניתנו במטרה אחת והיא: לעבוד את האדמה ובכדי לממש מטרה זו ניתנו זכויות הבסיס והן: בית ראשון בגודל 160 מ"ר לבעל המשק, בית שני לבן ממשיך בגודל 160 מ"ר גם הוא כדי שיהיה דור המשך לעבודת האדמה ועם חלוף השנים ניתנה יחידת הורים להורים שהתבגרו והיא בגודל 55 מ"ר. כל אלו יחד מהווים את זכויות הבסיס שניתנו בגדר מעמד של  "בר-רשות". על כל מ"ר שנרצה לבנות מעבר לזכויות הבסיס בכל מבנה ומבנה נצטרך לשלם למנהל דמי היתר בסכומים לא מבוטלים!

כחלק מהחלטות רמ"י אשר התחדשו בשנים האחרונות, מאפשר המנהל היום לחזק את מעמד בעלי הנחלות בחלקת המגורים שלהם ובכך לקבל זכויות קנייניות בקרקע, כלומר לשדרג את המעמד של "ברי רשות" למעמד של "חוכרים לדורות"  ע"י חתימה על הסכם חכירה אשר נרשם בטאבו!

מעבר לכך ניתנו מספר הטבות לא מבוטלות כמו מימוש הבית השלישי, פיצול נחלה ועוד..

הכניסה למסלולי החכירה מתחלקת ל2 מסלולים:

מסלול ראשון – דמי כניסה בשיעור של 3.75% ומסלול שני – דמי רכישה בשיעור של 33%.

מסלול ראשון דמי כניסה נמוכים בשיעור של 3.75% אשר מקנה מספר הטבות:

  1. ביטול הדרישה לרצף בין דורי מה שמאפשר בין היתר ל2 אחים לגור ביחד בנחלה.
  2. מעבר ממעמד של "בר-רשות" ל"חוכר" -חתימת הסכם חכירה אשר נרשם ברשם המקרקעין
  3. חסכון בדמי היתר – אפשרות לנייד את זכויות הבסיס, 375 מ"ר איך שנרצה בהתאם לתב"ע תקפה – כך שכעת לא נצטרך לשלם על כל מ"ר שמעבר ל-160.

לדוגמה, כאשר נרצה להקים את הבית השלישי במשק שלנו, שכן אינו חלק מזכויות הבסיס שלנו כ"ברי רשות", לא נוכל לממש אותו ללא כניסה למסלול החכירה אשר מאפשרים לנייד את הזכויות מה שהופך את ההיוון הוא לתנאי הכרחי להקמת בית שלישי בנחלה שלכם!

  1.     זכות נוספת שנקבל היא הזכות לפיצול מגרש מנחלה- במסלול הנ"ל אנו מקבלים את הזכות לפצל מגרש מהנחלה ע"י תשלום נוסף רק עבור המגרש המפוצל.

 גם כאן, ללא ההיוון פיצול המגרש מהנחלה לא יתאפשר כלל!

מסלול שני – דמי רכישה מלאים בשיעור של 33%

מסלול זה מקנה בתוכו כמובן את כל הזכויות שהזכרנו במסלול הקודם ובנוסף מקנה בתוכו רכישה של מלוא הזכויות הקיימות והעתידיות למגורים.

כלומר, תשלום דמי רכישה מאפשר לנו לממש את מלוא הפוטנציאל למגורים בנחלה כולל פיצול מגרש, בית שלישי ופטור מלא מתשלום עבור רכישת זכויות למגורים נוספות בעתיד.

אז כמה זה יעלה לנו?

עלות היוון נחלה משתנה בין משק למשק בהתאם לשווי הקרקע באותו האיזור ובמאפיינים ספציפיים אחרים שמתשנים מנחלה לנחלה. לכן על מנת לבצע את התהליך בצורה החלטה והטובה ביותר מומלץ לבצע בדיקת התכנות מקיפה עוד בתחילת התהליך על מנת לבחון את זכויות הבניה הקיימות, הערכת עלויות כוללת, תכנון עתידי למבנים בנחלה וכניסה להחלטות רמ"י בצורה הטובה והיעילה ביותר עבורכם.

אז אם המושב שלכם בתהליך לבית שלישי או שאתם מעוניינים לפצל נחלה או לתכנן בית חדש אז הגיע הזמן להיכנס לאחד ממסלולים ולחזק את המעמד שלכם בקרקע.

למאמר מורחב בנושא

מידע מקצועי

איך ניתן לקבל מימון עבור הפרויקט הבא שלכם בנחלה ?

תהליכים שונים בנחלה יכולים לפעמים להיות מאוד יקרים, אם מדובר על פיצול נחלה, היוון נחלה, כניסה להסדר חכירה לדורות, פל״ח או שינוי תב״ע כזה או אחר. כל תהליך כזה ידרוש מבעל הנחלה הון לא קטן בכדי לרכוש את הזכויות הרצויות, ועל כן עליו להיערך לתשלומים הגבוהים עוד לפני היציאה לדרך.

הקמת מבני חקלאות בנחלה

סוגיית המבנים החקלאיים הינה סוגיה מורכבת לאור השאיפה לשמירה והגנה, ככל הניתן , על שטח פתוח ועקב הרצון לתת מענה לצרכים החקלאיים ולעיתים לבצע הקמת

היוון נחלה – כל מה שרציתם לדעת!

היוון נחלה- מדוע צריך את זה?

נכון להיום רוב בעלי הנחלות במושבים הם בעלי מעמד של ברי רשות, כלומר, אין להם זכות קניינית בקרקע , שממנה מורכבת הנחלה. זכותם להחזיק בנחלה ולעשות בה שימוש נובעת מרשות, הניתנת להם.

הסכם חכירה

הסכם חכירה והשפעתו על הקרקעות

תוכן עניינים1 הסכם חכירה והשפעתו על הקרקעות 1.1 מהי חכירה? ומהו הסכם חכירה?1.1.1 חוזה חכירה דו צדדי 1.1.2 חוזה משבצת משולש 1.1.3 חוזה חכירה לדורות

משק חקלאי

פיצול נחלה – על מה ולמה?

תוכן עניינים1 פיצול נחלה – על מה ולמה?1.1 פיצול נחלה1.1.1 האם פיצול נחלה הוא כדאי? פיצול נחלה – על מה ולמה? פיצול נחלה נחלה היא

הפרוייקטים שלנו

קריאף – טופס 4

עוד תהליך שמסתיים- קבלת טופס 4 עבור מבנה נגריה ובית אריזה במשק.  תהליך שהסתיים לאחר 4 חודשים בלבד!!! לאחר אין ספור ניסיות של התמודדות עם

מני גרשון – הסדרת מבני חקלאות

מושב: ביצרון סוג פרויקט: הסדרת מבני חקלאות קיימים והקמת מבנה חקלאות חדש בפרויקט זה הסדרנו 3 מבני חקלאות קיימים והשגנו היתר להקמת מבנה חקלאות חדש

הסדרת חריגות

עוד שלב בתהליך שמסתיים בהצלחה בזמן שיא- הסדרת חריגות המשק ברשות מקרקעי ישראל! אישור הזכויות ציין 3 סעיפים של חריגות שימוש שנעשו בשנים האחרונות.  בתאריך

יש לכם שאלה? אנחנו כאן!

לכל שאלה תוכלו לפנות אלינו בטופס המצורף ואנו נחזור אליכם בהקדם!