פתרונות בין יורשים

העברת המשק לדור ההמשך אינה דבר פשוט. לא פעם שמענו על סכסוכים משפחתיים או בעיות שונות בהעברת המשק מההורים אל היורשים. אז בואו נעשה סדר ונבין איך לעשות את זה נכון.

חברתנו מתמחה ביצירת מתווה לחלוקה הוגנת בין יורשים וביצוע ההליך בפועל עד לסיומו. אנו נדע לבנות עבורכם את מנגנון החלוקה בין היורשים, להעלות בפניכם את הנקודות החשובות שאתם עתידים לפגוש במהלך הדרך, לעזור לכם להבין את המשמעויות הכספיות של כל שלב בתהליך ולבצע עבורכם את ההליך עד להשלמתו בפועל.

מה חשוב לדעת בנוגע לפתרונות בין יורשים?

כיום, ניתן לרשום את המשק רק על שם בן אדם אחד ויחיד! (ובן/בת זוג) לכן הדבר יוצר מורכבות כאשר רוצים להוריש את הנחלה למספר יורשים. כלומר גם צוואות שמתבצעות ובהן רשום יותר מיורש אחד אינן תקפות בבתי המשפט ויוצרות פתח לסכסוכים רבים בין בני המשפחה. אז מה הפתרון?

בפני המשפחה עומדות מספר אפשרויות להעברת המשק לדור העתיד בצורה הנכונה ביותר:

  1. החלטה על יורש יחיד ויצירת מנגנוני פיצוי – האפשרות הפשוטה ביותר היא להחליט על יורש אחד, שיפצה את שאר אחיו בהתאם לשווי ראוי שיוחלט על בני המשפחה. כלומר אח אחד מקבל את הנחלה ומפצה את אחיו ע"פ שווי מוסכם מראש. בכדי להחליט על השווי ניתן לבצע שמאויות והערכות שווי למשק.
  2. פיצולי נחלה – פתרון נפוץ נוסף הוא פיצול נחלה (קישור לשירותים שלנו על פיצול), שבו מפצלים מהנחלה מגרש אחד או יותר, ובכך מעניקים לעוד יורשים מגרשים נפרדים. הליך פיצול הנחלה כרוך בביצוע הליכי היוון, תב"ע ותצ"ר ובתשלום כספים בסכומים לא מבוטלים ועל כן חשוב להיערך אליו בהתאם.
  3. יצירת מנגנוני פיצוי בשווי כסף – לעיתים בנחלות קיימים מספר נכסים נוספים שאיתם ניתן לפצות את האחים ולמנוע תשלום כספים גבוהים בין האחים. נכסים מניבים, זכויות בהרחבות ובשכונות במושב ועוד..
  4. מכירה – האפשרות הכי פחות כדאית היא מכירת הנחלה. באפשרות זו הנחלה נמכרת לצד שלישי והיורשים מתחלקים בכסף שהתקבל מהמכירה. אפשרות זו אינה כדאית שכן במקרים רבים לאחר המכירה נשארים עם כ-50% ממחיר המכירה מכיוון שהמון כספים הולכים בדרך לרשות מקרקעי ישראל, מיסוי מקרקעין וועדות התכנון. לפעמים אפשרות זו היא האפשרות היחידה ולכן משפחות רבות מוצאות את עצמן בדרך למכירת הנחלה. (קישור לליווי לרכישה/מכירת נחלה)

הרשימה אינה סגורה שכן קיימים פתרונות נוספים המשתנים בין משפחה למשפחה ומנחלה לנחלה ולכן אנו ממליצים להקים מתווה חלוקה הוגן שיהווה פתרון משפחתי בין יורשים שבו תדעו את כל האפשרויות העומדות בפניכם, את העלויות הכרוחות בכל דרך שתבחרו ובכך תמנעו מסכסוכים מיותרים ומבזבוז כספים במהלך הדרך. 

מתלבטים מה הפתרון המתאים עבורכם? צרו איתנו קשר ונוכל לסייע לכם להגיע אל הפתרון המתאים עבורכם!

מידע מקצועי

איך ניתן לקבל מימון עבור הפרויקט הבא שלכם בנחלה ?

תהליכים שונים בנחלה יכולים לפעמים להיות מאוד יקרים, אם מדובר על פיצול נחלה, היוון נחלה, כניסה להסדר חכירה לדורות, פל״ח או שינוי תב״ע כזה או אחר. כל תהליך כזה ידרוש מבעל הנחלה הון לא קטן בכדי לרכוש את הזכויות הרצויות, ועל כן עליו להיערך לתשלומים הגבוהים עוד לפני היציאה לדרך.

הקמת מבני חקלאות בנחלה

סוגיית המבנים החקלאיים הינה סוגיה מורכבת לאור השאיפה לשמירה והגנה, ככל הניתן , על שטח פתוח ועקב הרצון לתת מענה לצרכים החקלאיים ולעיתים לבצע הקמת

היוון נחלה – כל מה שרציתם לדעת!

היוון נחלה- מדוע צריך את זה?

נכון להיום רוב בעלי הנחלות במושבים הם בעלי מעמד של ברי רשות, כלומר, אין להם זכות קניינית בקרקע , שממנה מורכבת הנחלה. זכותם להחזיק בנחלה ולעשות בה שימוש נובעת מרשות, הניתנת להם.

הסכם חכירה

הסכם חכירה והשפעתו על הקרקעות

תוכן עניינים1 הסכם חכירה והשפעתו על הקרקעות 1.1 מהי חכירה? ומהו הסכם חכירה?1.1.1 חוזה חכירה דו צדדי 1.1.2 חוזה משבצת משולש 1.1.3 חוזה חכירה לדורות

משק חקלאי

פיצול נחלה – על מה ולמה?

תוכן עניינים1 פיצול נחלה – על מה ולמה?1.1 פיצול נחלה1.1.1 האם פיצול נחלה הוא כדאי? פיצול נחלה – על מה ולמה? פיצול נחלה נחלה היא

הפרוייקטים שלנו

קריאף – טופס 4

עוד תהליך שמסתיים- קבלת טופס 4 עבור מבנה נגריה ובית אריזה במשק.  תהליך שהסתיים לאחר 4 חודשים בלבד!!! לאחר אין ספור ניסיות של התמודדות עם

מני גרשון – הסדרת מבני חקלאות

מושב: ביצרון סוג פרויקט: הסדרת מבני חקלאות קיימים והקמת מבנה חקלאות חדש בפרויקט זה הסדרנו 3 מבני חקלאות קיימים והשגנו היתר להקמת מבנה חקלאות חדש

הסדרת חריגות

עוד שלב בתהליך שמסתיים בהצלחה בזמן שיא- הסדרת חריגות המשק ברשות מקרקעי ישראל! אישור הזכויות ציין 3 סעיפים של חריגות שימוש שנעשו בשנים האחרונות.  בתאריך

יש לכם שאלה? אנחנו כאן!

לכל שאלה תוכלו לפנות אלינו בטופס המצורף ואנו נחזור אליכם בהקדם!